Nadchodzą zmiany

  • 25 marca 2011

Przymierzamy się do małej rewolucji w sposobie rozgrywania Olszewka Cup. Tegoroczna edycja będzie pierwszą, w której klasyfikacja ogólna nie będzie tworzona przez sumowanie czterech najlepszych wyników. Zamiast tego zdecydowaliśmy się na punkty za pierwsze piętnaście miejsc na każdym turnieju, punktowane podobnie jak w F1.

Dlaczego punkty?

1. Dogrywki przestają być tylko rozstrzygnięciem, kto jaki bierze puchar do domu, a zaczynają mieć znaczący wpływ na miejsce klasyfikacji ogólnej. Między pierwszym a drugim miejscem jest siedem punktów różnicy, jest więc o co walczyć.

2. Ważniejsze od wyniku staje się zajęte miejsce. Można przy słabej pogodzie wygrać turniej z wynikiem powiedzmy 75 uderzeń. Czy takie pierwsze miejsce jest mniej cenne niż wygrana z 62 uderzeniami? W dotychczasowym systemie tak było.

3. Punkty pozwolą na ciągłe aktualizowanie klasyfikacji ogólnej Olszewka Cup, już od pierwszego turnieju. Nie trzeba będzie czekać na rozegranie czterech.

4. Klasyfikacje ogólne obejmują więcej graczy, przez to że nie wymagane już są cztery starty. W sezonie 2010 klasyfikacje netto i brutto liczyły po 25 graczy. Gdybyśmy rozegrali cykl w systemie punktowym, w tabeli brutto byłoby 32 graczy, w netto aż 37.

Jak to będzie wyglądać?

Dla testów opracowałem punktową klasyfikację zeszłorocznej edycji. Zarówno brutto, jak i netto. Jak widać kolejność miejsc się nieco zmienia, chociaż skład pierwszych dziesiątek pozostaje właściwie taki sam.

Nowy regulamin

Opracowuję właśnie oficjalny regulamin Olszewka Cup. Jego aktualną wersję możecie znaleźć tutaj. Poza systemem punktowym wprowadza nowy sposób rozstrzygania remisów. Poza pierwszymi trzema miejscami, gdzie nadal gramy dogrywki, nie będzie decydowało porównywanie ostatniego (przedostatniego, …) dołka. Zgodnie z zaleceniami Reguł Golfa porównujemy najpierw wynik na ostatniej dziewiątce (szóstce, trójce i ostatnim dołku). To wydaje się znacznie bardziej sprawiedliwe.

Handicapy

Zmiany obejmą też nasz lokalny system handicapowy. Przede wszystkim wprowadzamy rozróżnienie między aktywnym, a nieaktywnym handicapem. Gdy od ostatniej aktualizacji minie więcej niż trzy miesiące, hcp staje się nieaktywny. Gracz z nieaktywnym hcp na turnieju gra z hcp 0. To powinno wyeliminować sytuacje, gdy hcp gracza nie odzwierciedla jego poziomu.

Aktywizacja hcp następuje po zagraniu turnieju, lub zdaniu trzech kart z rund treningowych podpisanych przez markera z aktywnym hcp. Zmienia się też podnoszenie hcp po gorszym wyniku z 0,2 do 0,1 za punkt różnicy.

Kompletny regulamin naszego systemu handicapowego i aktualną tabelkę możecie przejrzeć na odpowiedniej podstronie.

 

Co o tym sądzicie? Czekamy na Wasze opinie!