Witajcie na nowej stronie!

  • 26 lutego 2009

Witam serdecznie na nowej stronie naszego pola. Razem z tą wersją przychodzi trochę nowości, z których z pewnością najlepiej widoczna jest zupełnie odmienna szata graficzna.

Zanim zacznę wymieniać nowości muszę wspomnieć, że zdjęcie na stronie głównej jest klikalne i prowadzi do jego większej wersji.

Nowy wygląd to nie wszystko – doszło kilka rzeczy na stronie, z których pewnie najprzydatniejszą jest aktualna pogoda (dostarczana przez IMGW) z możliwością szybkiego przejścia do prognozy. Przydać się może również wyszukiwarka (na górze strony), dzięki której łatwiej można dotrzeć do konkretnych wpisów, w czym pomocne może być także wygodne archiwum z podziałem na miesiące (w stopce).

Ciekawostka: macie możliwość automatycznego pojawiania się waszego zdjęcia/awatara przy komentarzach. Wystarczy skorzystać z serwisu Gravatar (zarejestrować się tam i wrzucić fotkę), a przy komentowaniu podawać mejla tam użytego. Przykład działania powinien pojawić się w moim komentarzu poniżej tego wpisu. Myślę, że taka personalizacja przyczyni się do bardziej osobistych komentarzy.

Aha, wreszcie będę mógł dorzucać zdjęcia bezpośrednio do wpisu! O, na przykład tak:

Tak właśnie wyglądała stara strona

Tak właśnie wyglądała stara strona

Zostało mi jeszcze kilka rzeczy do zrobienia, takich jak dopieszczenie tego i owego, ale kluczowe funkcjonalności już działają. Jeżeli traficie gdzieś na jakieś niedopatrzenie czy usterkę, możecie śmiało zgłaszać mi to w komentarzach pod tym wpisem.

To tyle na temat tego co widać, a teraz parę słów o tym czego nie widzicie. Kluczowa zmiana to całkiem nowy silnik, który napędza stronę. Zrezygnowałem z wiekowej już samoróbki (która zadziwiająco dobrze się spisywała) na rzecz nowoczesnej platformy jaką jest WordPress. Dzięki temu zyskałem większą wygodę w aktualizowaniu i zarządzaniu stroną i możliwość szybkiego dodawania nowych funkcjonalności bez ręcznej grzebaniny. Takie rzeczy jak zabezpieczenie przed spamem w komentarzach, które przy starej stronie zajęło mi kilka dni pracy i było dalekie od ideału teraz mogę załatwić paroma klikami. XXI wiek! :)